Banki komercyjne obecne na polskim rynku, nawet te największe, walczą o poprawę swoich wyników finansowych. Ich dotychczasowa generująca największe dochody nisza ? consumer banking, kurczy się. Nie tylko z powodu obecności i popularności na rynku firm pożyczkowych, ale i z powodu tego iż każdy konsument może wziąć na siebie jedynie określoną ilość zobowiązań.
Dług blokuje rynek?
Dług Polaków sięgnął już ponad 300 mld złotych i nie ma się co oszukiwać klientów do kredytów jest coraz mniej. Banki skutecznie szukają nowych rozwiązań. Jednym z nich jest rozwijanie tzw. private banking, czyli bankowości dedykowanej klientom z grupy ViP. Drugim rozwiązaniem jest śmielsze udzielanie finansowania młodym firmom, bądź nawet startupom, które jeszcze 2 lata temu o takim rozwiązaniu mogły tylko pomarzyć.
Brak gotówki na start dla młodych firm
Banki otworzyły się na sektor małych i średnich przedsiębiorstw licząc , że udzielony im zastrzyk pieniędzy pozwoli w niedalekiej przyszłości wziąć udział w potężnych zyskach, albowiem Polacy są jednym z najbardziej przedsiębiorczych narodów, a główny problem jaki trapi większość firm to właśnie brak gotówki na start.
Bankami, których flagowymi produktami są właśnie produkty kredytowe dla firm to PKO.BP, Idea Bank oraz FM Bank. Dwa ostatnie z założenia powstały jako banki dla przedsiębiorstw.
Propozycja Idea Bank
Idea Bank istnieje od 1991 pierwotnie jako GMAC Bank Polska S.A. i jest pomysłodawcą jednego z najbardziej odważnych i można powiedzieć kontrowersyjnych produktów na rynku Kredyt na start dla nowych firm z RoK bez ZuS. Cieszy się on nieprzemijającym zainteresowaniem i wciąż o nim głośno na forach internetowych. W ten sposób można otrzymać nawet 350 tysiecy na rozkręcenie młodej działalności.
Są także inne banki udzielające kredytów dla firm
Ostatnio jednak Idea Bank zyskał sobie poważnego konkurenta w postaci FM Bank, który oferuje firmom bardzo szeroką gamę produktów. Celem banku, jak sam pisze o tym na swojej stronie internetowej jest dostarczanie elastycznych i innowacyjnych rozwiązań dla mikro firm. Największą popularnością cieszą się Kredyt Biz na Start gdzie młodziutki startup może już uzyskać od 3000 złotych na rozwój działalności. Przy czym nie wymaga się poręczania majątkiem własnym. Maksymalna kwota kredytu to 100 000 złotych na 60 miesięcy. Podobną popularnością cieszy się Szybki Biznes Kredyt w uproszczonej procedurze.
A także PKO
I ostatni dobrze znany gracz PKO.BP, który oprócz wypróbowanych produktów w portfelu cieszy się po prostu dużym zaufaniem klientów w tym także biznesowych. Przykładowo leasing PKO BP wciąż bije rekordy popularności, mimo poważnej konkurencji.
PKO BP. to przede wszystkim cała gama kredytów inwestycyjnych i obrotowych, a także dostęp do sprawdzonego limitu kredytowego i pożyczki hipotecznej dla przedsiębiorstw.
To, że banki przestały się bać pożyczania pieniędzy dla biznesu dobrze wróży na przyszłość naszej gospodarce.